DS2482S-100+T
DS2482S-100+T DS2482S-100+T - Brand New Maxim Integrated Network Interface Card (NIC)
Get Quote
Buy Now
DS2482S-100+T
DS2482S-100+T - Brand New Maxim Integrated Network Interface Card (NIC)
Manufacturer Part No: DS2482S-100+T In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryNetwork Interface Card (NIC)
General Description
The DS2482-100 is an I2C-to-1-Wire® bridge device that interfaces directly to standard (100kHz max) or fast (400kHz max) I2C masters to perform bidirectional protocol conversion between the I2C master and any downstream 1-Wire slave devices. Relative to any attached 1-Wire slave device, the DS2482-100 is a 1-Wire master. Internal, factory-trimmed timers relieve the system host processor from generating time-critical 1-Wire waveforms, supporting both standard and overdrive 1-Wire communication speeds.
Features
♦ I2C Host Interface Supports 100kHz and 400kHz I2C Communication Speeds
♦ 1-Wire Master IO with Selectable Active or Passive 1-Wire Pullup
♦ Provides Reset/Presence, 8-Bit, Single-Bit, and 3-Bit 1-Wire IO Sequences
♦ Standard and Overdrive 1-Wire Communication Speeds
♦ Slew-Controlled 1-Wire Edges
♦ Strong 1-Wire Pullup Provided by an Internal LowImpedance Signal Path
♦ PCTLZ Output to Optionally Control an External MOSFET for Stronger Pullup Requirements
♦ Two Address Inputs for I2C Address Assignment
♦ Operating Range: 2.9V to 5.5V, -40°C to +85°C
♦ 8-Pin (150 mils) SO and 9-Bump WLP Packages
Applications
Printers
Medical Instruments
Industrial Sensors
Cell Phones, PDAs
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay