SN75C185DW
SN75C185DW SN75C185DW - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
SN75C185DW
SN75C185DW - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: SN75C185DW Out of Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesSN75C185
ProductRS-232 Transceivers
TypeTransceiver
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.018953 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-20 Wide
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
FunctionTransceiver
Voltage-Supply4.5 V ~ 13.2 V
Supplier-Device-Package20-SOIC
ProtocolRS232
Data-Rate120 kb/s
Number-of-Drivers-Receivers2016/3/5
DuplexFull
Receiver-Hysteresis1.1V
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage5 V
Operating-Supply-Current0.25 mA 0.75 mA