LT1109CS8-12#TR
LT1109CS8-12#TR LT1109CS8-12#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1109CS8-12#TR
LT1109CS8-12#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT1109CS8-12#TR In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
FEATURES
■ Uses Off-the-Shelf Inductors
■ Only 33µH Inductor Required
■ Low Cost
■ 3-Lead TO-92, SO8, or 8-Pin DIP
■ Adjustable or Fixed 5V or 12V Output
■ 120kHz Oscillator
■ Only Three External Components Required
■ 320µA IQ
■ 1.6V Minimum Start-Up Voltage
■ Logic Controlled Shutdown
APPLICATIONS
■ Flash Memory VPP Generators
■ 3V to 5V Converters
■ 5V to 12V Converters
■ Disk Drives
■ PC Plug-In Cards
■ Peripherals
■ Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay