VS-30BQ040TRPBF
VS-30BQ040TRPBF VS-30BQ040TRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
VS-30BQ040TRPBF
VS-30BQ040TRPBF - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-30BQ040TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerVishay
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Rectifiers
Packaging
Unit-Weight0.010582 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AB, SMC
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If530mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.68 V at 6 A
Ir-Reverse-Current500 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current2000 A
DESCRIPTION
FEATURES
• Small foot print, surface mountable
• Very low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term
reliability
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of
260 °C
• Compliant to RoHS directive 2002/95/EC
• Designed and qualified for industrial level
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay