C1812H224J5GACTU
C1812H224J5GACTU C1812H224J5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1812H224J5GACTU
C1812H224J5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1812H224J5GACTU In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesH
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1812 (4532 Metric)
Capacitance0.22μF
Operating-Temperature-55°C ~ 200°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesHigh Temperature
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Ratings-
Thickness-Max0.071" (1.80mm)
Product Details
__
[ KEMET ]
Overview
Benefts
• −55°C to +200°C operating temperature range
• Lead (Pb)-free, RoHS and REACH compliant
• EIA 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812, and 2220 case sizes
• DC voltage ratings of 10 V, 16 V, 25 V, 50 V, 100 V, and 200 V
• Capacitance offerings ranging from 0.5 pF up to 470 nF
• Available capacitance tolerances of ±0.10 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10% or ±20%
• No piezoelectric noise
• Extremely low ESR and ESL
• High thermal stability
• High ripple current capability
• Preferred capacitance solution at line frequencies and into the MHz range
• No capacitance change with respect to applied rated DC voltage
• Negligible capacitance change with respect to temperature from −55°C to +200°C
• No capacitance decay with time
• Non-polar device, minimizing installation concerns
• 100% pure matte tin-plated termination fnish allowing for excellent solderability
• Gold (Au), Tin/Lead (Sn/Pb) and 100% pure matte Tin (Sn) termination fnishes available
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay