CY8C29666-24PVXIT
CY8C29666-24PVXIT CY8C29666-24PVXIT - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
CY8C29666-24PVXIT
CY8C29666-24PVXIT - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C29666-24PVXIT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C29xxx
ProductSoC
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-Case48-BSSOP (0.295" 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package48-SSOP
Number-of-I-O44
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorM8C
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR PWM WDT
ConnectivityI²C SPI UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3V ~ 5.25V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 12x14b; D/A 4x9b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V 5 V
CoreM8C
Processor-SeriesCY8C29x66
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min3 V
MfrCypress Semiconductor Corp
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Program-Memory-TypeFLASH
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberCY8C29666
Overview
Features
■10/8/6/4 capacitive button input
❐Robust sensing algorithm
❐High sensitivity, low noise
❐Immunity to RF and AC noise
❐Low radiated EMC noise
❐Supports wide range of input capacitance, sensor shapes, and sizes
■Target applications
❐Printers
❐Cellular handsets
❐LCD monitors
❐Portable DVD players
■Low operating current
❐Active current: continuous sensor scan: 1.5 mA
❐Deep sleep current: 4 µA
■Industry's best configurability
❐Custom sensor tuning, one optional capacitor
❐Output supports strong drive for LED
❐Output state can be controlled through I2C or directly from CapSense® input state
❐Run time reconfigurable over I2C
■Advanced features
❐All GPIOs support LED dimming with configurable delay option in CY8C20110
❐Interrupt outputs
❐User defined inputs
❐Wake on interrupt input
❐Sleep control pin
❐Nonvolatile storage ofcustom settings
❐Easy integration into existing products – configure output to match system
❐No external components required
❐World class free configuration tool
■Wide range of operating voltages
❐2.4 V to 2.9 V
❐3.10 V to 3.6 V
❐4.75 V to 5.25 V
■I2C communication
❐Supported from 1.8 V
❐Internal pull-up resistor support option
❐Data rate up to 400 kbps
❐Configurable I2C addressing
■Industrial temperature range: –40 °C to +85 °C.
■Available in 16-pin QFN, 8-pin, and 16-pin SOIC packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay