XR21V1414IM48-F
XR21V1414IM48-F XR21V1414IM48-F - Brand New EXAR Network Interface Card (NIC)
Get Quote
Buy Now
XR21V1414IM48-F
XR21V1414IM48-F - Brand New EXAR Network Interface Card (NIC)
Manufacturer Part No: XR21V1414IM48-F In Stock
Contact us
ManufacturerEXAR
Product CategoryNetwork Interface Card (NIC)
SeriesXR21V1414
ProductUSB Bridge Controllers
TypeBridge USB to UART
PackagingTray
Unit-Weight0.319998 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
FunctionBridge, USB to UART
InterfaceUART
Voltage-Supply2.97 V ~ 3.63 V
Supplier-Device-Package48-TQFP (7x7)
SpeedHigh-Speed
Current-Supply16mA
ProtocolUSB
StandardsUSB 2.0
Data-Rate480 Mb/s 12 Mb/s
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.97 V to 3.63 V
StandardUSB 2.0
Operating-Supply-Current20 mA
Interface-TypeI2C UART
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
• USB 2.0 Compliant Interface
■ Supports 12 Mbps USB full-speed data rate
■ Supports USB suspend, resume and remote
wakeup operations
• Enhanced Features of each UART
■ Data rates up to 12 Mbps
■ Fractional Baud Rate Generator
■ 128 byte TX FIFO
■ 384 byte RX FIFO
■ 7, 8 or 9 data bits, 1 or 2 stop bits
■ Automatic Hardware (RTS/CTS or DTR/DSR)
Flow Control
■ Automatic Software (Xon/Xoff) Flow Control
■ Multidrop mode w/ Auto Half-Duplex
Transceiver Control
■ Multidrop mode w/ Auto TX Enable
■ Half-Duplex mode
■ Sleep Mode with Remote Wake-up
■ Selectable GPIO or Modem I/O
• Internal 48 MHz clock
• Single 2.97-3.63V power supply
• 5V tolerant inputs
• 48-pin TQFP package
• Virtual COM Port drivers
■ Windows 2000, XP and Vista
■ Windows CE 4.2, 5.0, 6.0
■ Linux
■ Mac
APPLICATIONS
• Portable Appliances
• External Converters (dongles)
• Battery-Operated Devices
• Cellular Data Devices
• Factory Automation and Process Controls
• Industrial applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay