ISL8023IRTAJZ-T7A
ISL8023IRTAJZ-T7A ISL8023IRTAJZ-T7A - Brand New RENESAS DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ISL8023IRTAJZ-T7A
ISL8023IRTAJZ-T7A - Brand New RENESAS DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ISL8023IRTAJZ-T7A In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesISL8023
TypeBuck
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFN-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package16-TQFN (3x3)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching490kHz ~ 4.2MHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage0.6V
Voltage-Output-Max5.5V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.7V
Voltage-Input-Max5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage600 mV to 5.5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current3 A
Switching-Frequency0.5 MHz to 4 MHz
Input-Voltage-MIN2.7 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Product Details
__
The ISL8023, ISL8024 are highly efficient, monolithic, synchronous step-down DC/DC converters that can deliver 3A (ISL8023) or 4A (ISL8024) of continuous output current from a 2.7V to 5.5V input supply. The devices use current mode control architecture to deliver very low duty cycle operation at high frequency with fast transient response and excellent loop stability.
Features
• 2.7V to 5.5V Input Voltage Range
• Very Low On-Resistance FET’s - P-Channel 45mΩ and N-channel 19mΩ Typical Values
• High Efficiency Synchronous Buck Regulator with up to 95% Efficiency
• 0.8% Reference Accuracy Over-temperature/Load/Line
• Complete BOM with as Few as 3 External Parts
• Start-up with Pre-Biased Output
• Internal Soft-Start - 1ms or Adjustable
• Soft-Stop Output Discharge During Disabled
• Adjustable Frequency from 500kHz to 4MHz - Default at 1MHz (8023/24), 2MHz (8023A/24A)
• External Synchronization up to 4MHz
• Over-temperature, Overcurrent, Overvoltage and Negative Overcurrent Protection
• Tiny 3x3 QFN Package
Applications
• DC/DC POL Modules
• μC/µP, FPGA and DSP Power
• Plug-in DC/DC Modules for Routers and Switchers
• Portable Instruments
• Test and Measurement Systems
• Li-ion Battery Powered Devices
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay