PIC16F1947-I/PT
PIC16F1947-I/PT PIC16F1947-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1947-I/PT
PIC16F1947-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1947-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case64-TQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (10x10)
Number-of-I-O54 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size28KB (16K x 14)
Data-ConvertersA/D 17x10b
Oscillator-TypeInternal
Description
Features
Flash program memory with self read/write capability
184 LCD segment drive support
Integrated capacitive mTouch sensing module
Integrated temperature indicator
Internal 32MHz oscillator
25mA Source/sink current I/O
Four 8-bit timers (TMR0/TMR2/TMR4/TMR6)
One 16-bit Timer (TMR1)
Extended watchdog timer (EWDT)
2xMI²C, 2xSPI, 2xEUSART with auto baud
3 ECCP and 2 CCP (enhanced/capture compare PWM)
Comparators with selectable voltage reference
17-channel 10-bit ADC with voltage reference
Enhanced power-on/off-reset
Brown-out reset (BOR)
In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™)
Application
Industrial
Power Management
Automotive
Computers & Computer Peripherals
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay