DSSK60-015A
DSSK60-015A DSSK60-015A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
DSSK60-015A
DSSK60-015A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: DSSK60-015A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesDSSK60-015
ProductSchottky Diodes
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247
TechnologySi
ConfigurationDual Common Cathode
Pd-Power-Dissipation190 W
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.81 V at 30 A
Ir-Reverse-Current2000 uA
If-Forward-Current60 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage150 V
Ifsm-Forward-Surge-Current600 A
Product Details
__
The IXYS Diodes, Rectifiers - Arrays DSSK60-015A is a dual common cathode diode with a maximum current rating of 60 A. It is designed for use in through hole applications and is rated for operation from -55 C to +125 C. The diode has a forward voltage drop of 0.81 V at 30 A. It is packaged in a TO-247 package and is suitable for use in a variety of applications including power supplies, motor control, and lighting. The diode is RoHS compliant and is backed by a limited warranty.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay