42CTQ030-1
42CTQ030-1 42CTQ030-1 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
42CTQ030-1
42CTQ030-1 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 42CTQ030-1 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode20A
Voltage-Forward-Vf-Max-If480mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr3mA @ 30V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-262-3 Long Leads, I?Pak, TO-262AA
Supplier-Device-PackageTO-262
Base-Part-Number42CTQ030
DESCRIPTION
FEATURES
• 150 °C TJ operation
• Center tap configuration
• Very low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Designed and qualified for Q101 level
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay