DSPIC33FJ128MC204-E/PT
DSPIC33FJ128MC204-E/PT DSPIC33FJ128MC204-E/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSPIC33FJ128MC204-E/PT
DSPIC33FJ128MC204-E/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSPIC33FJ128MC204-E/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Package-Case44-TQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O35 I/O
Speed40 MIPs
EEPROM-Size-
Core-ProcessordsPIC
RAM-Size8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size128KB (128K x 8)
Data-ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator-TypeInternal
DEVICE OVERVIEW
Operating Conditions
• 3.0V to 3.6V, -40ºC to +150ºC, DC to 20 MIPS
• 3.0V to 3.6V, -40ºC to +125ºC, DC to 40 MIPS
Clock Management
• 2% internal oscillator
• Programmable PLL and oscillator clock sources
• Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
• Independent Watchdog Timer
• Low-power management modes
• Fast wake-up and start-up
Core Performance
• Up to 40 MIPS 16-bit dsPIC33F CPU
• Two 40 bit wide accumulators
• Single-cycle (MAC/MPY) with dual data fetch
• Single-cycle MUL plus hardware divide
Motor Control PWM
• Up to four PWM generators with eight outputs
• Dead Time for rising and falling edges
• 25 ns PWM resolution
• PWM support for Motor Control: BLDC, PMSM, ACIM, and SRM
• Programmable Fault inputs
• Flexible trigger for ADC conversions and configurations
Advanced Analog Features
• 10/12-bit ADC with 1.1Msps/500 ksps conversion rate:
- Up to nine ADC input channels and four S&H
- Flexible/Independent trigger sources
• 150 ns Comparators:
- Up to two Analog Comparator modules
- 4-bit DAC with two ranges for Analog Comparators
Input/Output
• Software remappable pin functions
• 5V-tolerant pins
• Selectable open drain and internal pull-ups
• Up to 5 mA overvoltage clamp current/pin
• Multiple external interrupts
System Peripherals
• Cyclic Redundancy Check (CRC) module
• 16-bit dual channel 100 ksps Audio DAC
• Up to five 16-bit and up to two 32-bit Timers/Counters
• Up to four Input Capture (IC) modules
• Up to four Output Compare (OC) modules
• Up to two Quadrature Encoder Interface (QEI) modules
• Real-Time Clock and Calendar (RTCC) module
Communication Interfaces
• Parallel Master Port (PMP)
• Two UART modules (10 Mbps)
- Supports LIN 2.0 protocols
- RS-232, RS-485, and IrDA® support
• Two 4-wire SPI modules (15 Mbps)
• Enhanced CAN (ECAN) module (1 Mbaud) with 2.0B support
• I2C module (100K, 400K and 1Mbaud) with SMbus support
Direct Memory Access (DMA)
• 8-channel hardware DMA with no CPU stalls or overhead
• UART, SPI, ADC, ECAN, IC, OC, INT0
Qualification and Class B Support
• AEC-Q100 REVG (Grade 0 -40ºC to +150ºC)
• Class B Safety Library, IEC 60730, VDE certified
Debugger Development Support
• In-circuit and in-application programming
• Two program breakpoints
• Trace and run-time watch
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay