GRM1555C1H5R0CZ01D
GRM1555C1H5R0CZ01D GRM1555C1H5R0CZ01D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GRM1555C1H5R0CZ01D
GRM1555C1H5R0CZ01D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GRM1555C1H5R0CZ01D In Stock
SeriesGRM
Packaging
Package-Case0402 (1005 Metric)
Capacitance5pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±0.25pF
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Ratings-
Thickness-Max0.022" (0.55mm)
Product Details
__
Description:
MURATA GRM1555C1H5R0CZ01D is a 5pF ceramic capacitor with a surface mount MLCC (Multi-Layer Ceramic Capacitor) package. It has a temperature range of -55°C to 125°C and a 0402 (1005 Metric) size. It has a tolerance of ±0.25pF and a rated voltage of 50V.
Features:
• 5pF capacitance
• Surface mount MLCC package
• Temperature range of -55°C to 125°C
• 0402 (1005 Metric) size
• ±0.25pF tolerance
• Rated voltage of 50V
99.8% positivoFeedback de eBay