0235.250HXEP
0235.250HXEP - Brand New Littelfuse Fuses
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses
Color-
Series235
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk Alternate Packaging
Unit-Weight0.052911 oz
Mounting-StyleAxial
Current-Rating250mA
Termination-StyleAxial
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Length22.5 mm
Package-Case5mm x 20mm (Axial)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC-
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeFast
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage35A
MeltingI2t0.0166
Diameter5.8 mm
Product-TypeGlass Fuse
Resistance2.25 Ohms
Fuse-Size-Group5 mm x 20 mm
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating10 kA at 125 VAC/35 A at 250 VAC
Body-StyleCylindrical Leaded
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay