QXK2E225KTP
QXK2E225KTP QXK2E225KTP - Brand New Nichicon Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
QXK2E225KTP
QXK2E225KTP - Brand New Nichicon Film Capacitors
Manufacturer Part No: QXK2E225KTP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerNichicon
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesQXK
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance2.2μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension1.004" L x 0.319" W (25.50mm x 8.10mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.886" (22.50mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.709" (18.00mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC125V
Voltage-Rating-DC250V
Product Details
__
Metallized Polyester Film Capacitor
**● Highly reliable and superior performance in high frequency
● Large capacitance in small dimensions.
● Designed 1mm max. of epoxy on lead wire for best performance at soldering process on P.C. board assemblies.
● Compliant to the RoHS directive (2011/65/EU).
Applications
● General electronic and communications equipment. Contact us for details for use in AC circuits.
● However, do not use this product for across-the-line applications.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay