AT27BV4096-15VC
AT27BV4096-15VC AT27BV4096-15VC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV4096-15VC
AT27BV4096-15VC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV4096-15VC Out of Stock
Series-
PackagingTray
Package-Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package40-VSOP
Memory Capacity4M (256K x 16)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed150ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV4096 is a high performance, low power, low voltage 4,194,304 bit onetime programmable read only memory (OTP EPROM) organized as 256K by 16 bits. It requires only one supply in the range of 2.7V to 3.6V in normal read mode operation. The by-16 organization makes this part ideal for portable and handheld 16 and 32 bit microprocessor based systems using either regulated or unregulated battery power.
Features
• Fast Read Access Time - 120 ns
• Dual Voltage Range Operation
Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V or Standard 5V ± 10% Supply Range
• Pin Compatible with JEDEC Standard AT27C4096
• Low Power CMOS Operation
20 µA max. (less than 1 µA typical) Standby for VCC = 3.6V
29 mW max. Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Surface Mount Packages
44-Lead PLCC
40-Lead TSOP (10 x 14mm)
• High Reliability CMOS Technology
2,000V ESD Protection
200 mA Latchup Immunity
• Rapid Programming algorithm - 100 µs/word (typical)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay