BZX84C24LT1G
BZX84C24LT1G BZX84C24LT1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
BZX84C24LT1G
BZX84C24LT1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: BZX84C24LT1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesBZX84C24L
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007090 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height0.94 mm
Length2.9 mm
Width1.3 mm
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3 (TO-236)
ConfigurationSingle
Tolerance±6%
Power-Max225mW
Voltage-Zener-Nom-Vz24V
Impedance-Max-Zzt70 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr50nA @ 16.8V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Pd-Power-Dissipation300 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage24 V
Voltage-Tolerance6 %
Voltage-Temperature-Coefficient20.2 mV/K
Zener-Current10 mA
Zz-Zener-Impedance70 Ohms
Ir-Reverse-Current50 nA
Zener Voltage Regulators
225 mW SOT−23 Surface Mount
Features
• 225 mW Rating on FR−4 or FR−5 Board
• Zener Breakdown Voltage Range − 2.4 V to 75 V
• Package Designed for Optimal Automated Board Assembly
• Small Package Size for High Density Applications
• ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
• Tight Tolerance Series Available (See Page 4)
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay