LT1963AMPQ#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1963AMPQ#PBF
LT1963AMPQ#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1963AMPQ#PBF In Stock
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package5-DDPAK
Voltage-Input2.1 V ~ 20 V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.21 V ~ 20 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.34V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.6A
DESCRIPTION
The LT® 1963A series are low dropout regulators optimized for fast transient response. The devices are capable of supplying 1.5A of output current with a dropout voltage of 340mV. Operating quiescent current is 1mA, dropping to < 1μA in shutdown. Quiescent current is well controlled; it does not rise in dropout as it does with many other regulators. In addition to fast transient response, the LT1963A regulators have very low output noise which makes them ideal for sensitive RF supply applications.
FEATURES
Optimized for Fast Transient Response
Output Current: 1.5A
Dropout Voltage: 340mV
Low Noise: 40μVRMS(10Hz to 100kHz)
1mA Quiescent Current
No Protection Diodes Needed
Controlled Quiescent Current in Dropout
Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
Adjustable Output from 1.21V to 20V
< 1μA Quiescent Current in Shutdown
Stable with 10μF Output Capacitor
Stable with Ceramic Capacitors
Thermal Limiting
5-Lead TO-220, DD, 3-Lead SOT-223 and 8-Lead SO Packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay