CC1R5-2405SF-E
CC1R5-2405SF-E CC1R5-2405SF-E - Brand New TDK Corporation DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
CC1R5-2405SF-E
CC1R5-2405SF-E - Brand New TDK Corporation DC-DC Converters
Manufacturer Part No: CC1R5-2405SF-E In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryDC DC Converters
SeriesCC-E
ProductIsolated
TypeIsolated Module
PackagingTray
Unit-Weight0.112877 oz
Mounting-StylePCB
Height0.33 in
Length1.5 in
Width0.89 in
Package-Case7-DIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.65" L x 0.65" W x 0.34" H (16.5mm x 16.6mm x 8.5mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max300mA
Voltage-Input-Min18V
Voltage-Input-Max36V
Voltage-Isolation500V
Output-Power1.5 W
Voltage-Output-15V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency
Power-Watts-Manufacture-Series1W
Dimensions1.5 in x 0.89 in x 0.33 in
Input-Voltage18 V to 36 V
Output-Voltage-Channel-15 V
Output-Current-Channel-10.3 A
Commercial-MedicalCommercial
Isolation-Voltage500 V
Description
CC1R5-2405SF-E is 1.5-10W, Ultra Compact Single and Dual DC-DC Converter.
Features
Compact Footprint / Low Profi le
Through Hole or SMT Versions
5V, 12V, 24V & 48V Inputs
3.3 to 30V1 Single, ±12 to 15V Dual Outputs
Output Voltage Adjustment
Input - Output Isolation
RoHS Compliant
5 Year Warranty
Self contained
Multiple Input Voltage confi gurations
Open frame (no potting)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay