74AC240MTC
74AC240MTC 74AC240MTC - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74AC240MTC
74AC240MTC - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74AC240MTC In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AC
PackagingTube
Package-Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply2 V ~ 6 V
Supplier-Device-Package20-TSSOP
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
General Description
Features
■ ICC and IOZ reduced by 50%
■ Inverting 3-STATE outputs drive bus lines or buffer memory address registers
■ Outputs source/sink 24 mA
■ ACT240 has TTL-compatible inputs
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay