FST3244MTC
Get Quote
Buy Now
FST3244MTC
FST3244MTC - Brand New Fairchild Semiconductor Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers
Manufacturer Part No: FST3244MTC In Stock
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategorySignal Switches, Multiplexers, Decoders
MfrFairchild Semiconductor
Series-
PackageBulk
Product-StatusActive
TypeBus Switch
Circuit4 x 1
Independent-Circuits2
Current-Output-High-Low-
Voltage-Supply-SourceSingle Supply
Voltage-Supply4V ~ 5.5V
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case20-TSSOP (0.173" 4.40mm Width)
Supplier-Device-Package20-TSSOP
General Description
The Fairchild Switch FST3244 provides 8-bits of high speed CMOS TTL-compatible bus switching in a standard ’244 pin-out. The low on resistance of the switch allows inputs to be connected to outputs without adding propagation delay or generating additional ground bounce noise.
Features
■ 4Ω switch connection between two ports.
■ Minimal propagation delay through the switch.
■ Low lCC.
■ Zero bounce in flow-through mode.
■ Control inputs compatible with TTL level.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay