AQ2A2-C1-ZT24VDC
AQ2A2-C1-ZT24VDC AQ2A2-C1-ZT24VDC - Brand New PANASONIC Solid State Relays
Get Quote
Buy Now
AQ2A2-C1-ZT24VDC
AQ2A2-C1-ZT24VDC - Brand New PANASONIC Solid State Relays
Manufacturer Part No: AQ2A2-C1-ZT24VDC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Solid State Relays
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategorySolid State Relays
SeriesAQ8
ProductAutomation Relays
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StylePC Pin
Package-Case4-SIP
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeAC, Zero Cross
Supplier-Device-Package4-SIL
Voltage-Input21.6 ~ 26.4VDC
CircuitSPST-NO (1 Form A)
On-State Resistance-
Voltage-Load75 ~ 250 V
Contact-FormSPST (1 Form A)
RelaysRelay
Load-Current2A
Load-Voltage-Rating75 VAC to 250 VAC
Load-Current-Rating2 A
Input-to-Output-Isolation-MethodOptocoupler
Product Details
__
SIL type SSR with 9mm thickness controls up to 3A
FEATURES
1. Slim with 9 mm .354 inch thickness
The thin type (45 mm long × 24 mm high
× 9 mm wide) (1.772×.945×.354 inch)
permits high density mounting.
2. Excellent in noise resistance
Since the input and output are insulated
by the phototriac coupler, the noise on
the output side is not fed back to the input
side.
3. Snubber circuit integrated
The snubber circuit is integrated to
prevent malfunction caused by the rapid
rise of the voltage on the output side,
such as inductive load and noise.
4. Zero-cross and random types are available.
The zero-cross type generates minimal
noise by suppressing occurrence of radio
frequency interference (RFI) and electro
magnetic interference (EMI).
The random type features a short
operation time which permits phase
control.
5. High dielectric strength: 3,000 V AC
(between input and output)
6. Two kinds of terminals distance are
available. (5.08 mm and 7.62 mm) (.200 and .300 inch)
7. High reliability, long life and maintenance-free
TYPICAL APPLICATIONS
1. Most suitable as drivers for small
size AC motors, solenoids, solenoid
valves and so on.
2. Copying equipment
3. Air conditioners
4. Industrial equipment such as NC
machines, sequencers, robots, etc.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay