BZX84C24-7-F
BZX84C24-7-F BZX84C24-7-F - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
BZX84C24-7-F
BZX84C24-7-F - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: BZX84C24-7-F In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesBZX84C24
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height1 mm
Length3.05 mm
Width1.4 mm
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
ConfigurationSingle
Tolerance±6%
Power-Max300mW
Voltage-Zener-Nom-Vz24V
Impedance-Max-Zzt70 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr100nA @ 16.8V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Pd-Power-Dissipation350 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage24 V
Voltage-Tolerance6 %
Voltage-Temperature-Coefficient20.2 mV/C
Zener-Current5 mA
Zz-Zener-Impedance70 Ohms
Ir-Reverse-Current100 nA
Features
• Planar Die Construction
• 350mW Power Dissipation
• Zener Voltages from 2.4V - 51V
• Ideally Suited for Automated Assembly Processes
• Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay