88SE6121B1-NAA1C000
88SE6121B1-NAA1C000 88SE6121B1-NAA1C000 - Brand New MARVELL IC Chips
Get Quote
Buy Now
88SE6121B1-NAA1C000
88SE6121B1-NAA1C000 - Brand New MARVELL IC Chips
Manufacturer Part No: 88SE6121B1-NAA1C000 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMARVELL
Product CategoryIC Chips
General Description
The TC1188 and TC1189 are fixed output, low dropout linear regulators that operate from a 2.7V to 6.0V input voltage source. The output is capable of delivering up to 120 mA while consuming only 50 µA of quiescent current. The low dropout voltage, 120 mV, make the TC1188 and TC1189 good choices for battery powered applications. Integrated over-current and over-temperature protection features provide for a fault tolerant solution.
The TC1189 includes an output voltage auto discharge feature. When shutdown, the TC1189 will automatically discharge the output voltage using an internal N-Channel MOSFET switch. Fixed output voltage options for the TC1188/TC1189 are: 1.80V, 2.80V, 2.84V and 3.15V. Both the TC1188 and TC1189 are available in SOT23-5 packages.
Features
• Input Voltage Range: 2.7 V to 6.0 V
• 120 mA Output Current
• Low Supply Current: 50 µA, (typical)
• Low Dropout Voltage: 110 mV, (typical at 100 mA)
• Fast Turn-On from Shutdown: 140 µsec (typical)
• Low Output Noise
• Over-Current and Over-Temperature Protection
• Low Power Shutdown Mode
• Auto Discharge of Output Capacitor (TC1189)
Applications
• Battery Powered Systems
• Portable Computers
• Medical Instruments
• Cellular, Cordless Phones
• PDAs
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay