1239AS-H-1R5M=P2
1239AS-H-1R5M=P2 1239AS-H-1R5M=P2 - Brand New Murata Electronics Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
1239AS-H-1R5M=P2
1239AS-H-1R5M=P2 - Brand New Murata Electronics Fixed Inductors
Manufacturer Part No: 1239AS-H-1R5M=P2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerMurata Electronics
Product CategoryFixed Inductors
SeriesDFE252012C
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating2.6A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Height1.2 mm
Length2.5 mm
Width2 mm
Package-Case2520
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.047" (1.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency1 MHz
Inductance-Frequency1.5μH
DC resistance (DCR)72 mOhm Max
Core MaterialsPowdered Iron
Current-Saturation-
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test1MHz
Maximum-DC-Current2.6 A
Maximum-DC-Resistance72 mOhms
Core-MaterialIron Powder
Product Details
__
Features
• Fixed-Frequency 65-kHz or 100-kHz Current-Mode Control
Operation
• Frequency Foldback Down to 26 kHz and Skip Mode to
Maximize Performance in Light Load Conditions
• Adjustable Over Power Protection (OPP) Circuit
• High-Voltage Current Source with Brown-Out (BO) Detection
• Internal Slope Compensation
• Internal Fixed Soft-Start
• Frequency Jittering in Normal and Frequency Foldback Modes
• 64-ms Timer-Based Short-Circuit Protection with Auto-Recovery
or Latched Operation
• Pre-Short Ready for Latched OCP Versions
• Latched OVP on VCC – Autorecovery for C and E Versions
• Latched OVP/OTP Input for Improved Robustness
• 35-V VCC Operation
• ±500 mA Peak Source/Sink Drive Capability
• Internal Thermal Shutdown
• Extremely Low No-Load Standby Power
• Pin-to-Pin Compatible with the Existing NCP1236/1247 Series
• These Devices are Pb-Free and are RoHS Compliant
Typical Applications
• AC-DC Converters for TVs, Set-Top Boxes and Printers
• Offline Adapters for Notebooks and Netbooks
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay