74ALS240ASJ
74ALS240ASJ 74ALS240ASJ - Brand New Fairchild Semiconductor Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74ALS240ASJ
74ALS240ASJ - Brand New Fairchild Semiconductor Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74ALS240ASJ In Stock
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
General Description
Features
■ Advanced low power oxide-isolated ion-implanted Schottky TTL process
■ Functional and pin compatible with the DM74LS counterpart
■ Improved switching performance with less power
dissipation compared with the DM74LS counterpart
■ Switching response specified into 500Ω and 50 pF load
■ Switching response specifications guaranteed over full
temperature and VCC supply range
■ PNP input design reduces input loading
■ Low level drive current: 74ALS = 24 mA
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay