VN610SP13TR
VN610SP13TR VN610SP13TR - Brand New STMicroelectronics Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
VN610SP13TR
VN610SP13TR - Brand New STMicroelectronics Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: VN610SP13TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePowerSO-10
Input-TypeNon-Inverting
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Output-TypeN-Channel
FeaturesAuto Restart
InterfaceOn/Off
Supplier-Device-Package10-PowerSO
Ratio of output to input1899/12/30 1:01:00
Number-of-Outputs1 Output
Voltage-Supply-Vcc-VddNot Required
Fault-ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Output-ConfigurationHigh Side
Rds-On-Typ10 mOhm (Max)
Voltage-Load5.5 V ~ 36 V
Current-Output-Max45A
Switch-TypeGeneral Purpose
Pd-Power-Dissipation139000 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage5.5 V to 36 V
Output-Current45 A
Supply-Voltage-Max36 V
Supply-Voltage-Min5.5 V
On-Resistance-Max10 mOhms
Current limiting75 A
Product Details
__
The STMicroelectronics VN610SP13TR is a high-performing, low-power dual- channel gate driver designed for driving NFETs and PFETs in H-bridge and half- bridge configurations. It has a maximum output current of 1.3A (VCC) and 6A (EN) and a 400mV sink voltage. The VN610SP13TR integrates high efficiency logic interfaces and protections including overload, overvoltage, and overcurrent, making it ideal for applications in motor control, industrial robotics, and automotive. The device is RoHS compliant and has potential applications in TVs, computers, digital appliances, and consumer electronics.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay