MC9S08LL16CLH
MC9S08LL16CLH MC9S08LL16CLH - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MC9S08LL16CLH
MC9S08LL16CLH - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MC9S08LL16CLH In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesS08
ProductMCU
PackagingTray
Unit-Weight0.012231 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-LQFP (10x10)
Number-of-I-O38 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorS08
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLCD, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SCI, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SCI SPI
CoreHCS08
Processor-SeriesMC9S08LL16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output38 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-Resolution12 bit
Features
• 8-Bit HCS08 Central Processor Unit (CPU)
– Up to 20-MHz CPU at 3.6V to 1.8V across temperature range of -40°C to 85°C
– HC08 instruction set with added BGND instruction
– Support for up to 32 interrupt/reset sources
• On-Chip Memory
– Dual Array FLASH read/program/erase over full operating voltage and temperature
– Random-access memory (RAM)
– Security circuitry to prevent unauthorized access to RAM and FLASH contents
• Power-Saving Modes
– Two low power stop modes
– Reduced power wait mode
– Low power run and wait modes allow peripherals to run while voltage regulator is in standby
– Peripheral clock gating register can disable clocks to unused modules, thereby reducing currents.
– 6 usec typical wake up time from stop3 mode
• Clock Source Options
– Oscillator (XOSC) — Loop-control Pierce oscillator; Crystal or ceramic resonator range of 31.25 kHz to 38.4 kHz or 1 MHz to 16 MHz
– Internal Clock Source (ICS) — Internal clock source module containing a frequency-locked-loop (FLL) controlled by internal or external reference; precision trimming of internal reference allows 0.2% resolution and 2% deviation over temperature and voltage; supports bus frequencies from 1MHz to 10 MHz.
• System Protection
– Low-Voltage Warning with interrupt
– Low-Voltage Detection with reset or interrupt
– Illegal opcode and illegal address detection with reset
– Flash block protection
• Development Support
– Single-wire background debug interface
• Input/Output
– 38 GPIOs, 2 output-only pins
– 8 KBI interrupts with selectable polarity
• Package Options
– 64-LQFP, 48-LQFP and 48-QFN
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay