LTC4054-4.2V
LTC4054-4.2V LTC4054-4.2V - Brand New Analog Devices / Linear Technology IC Chips
Get Quote
Buy Now
LTC4054-4.2V
LTC4054-4.2V - Brand New Analog Devices / Linear Technology IC Chips
Manufacturer Part No: LTC4054-4.2V In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
FEATURES
■ Programmable Charge Current Up to 800mA
■ No MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required
■ Complete Linear Charger in ThinSOT TM Package for Single Cell Lithium-Ion Batteries
■ Charges Single Cell Li-Ion Batteries Directly from USB Port
■ Preset 4.2V Charge Voltage with ±1% Accuracy
■ Charge Current Monitor Output for Gas Gauging
■ Automatic Recharge
■ Charge Status Output Pin
■ C/10 Charge Termination
■ 25µA Supply Current in Shutdown
■ 2.9V Trickle Charge Threshold (LTC4054)
■ Available Without Trickle Charge (LTC4054X)
■ Soft-Start Limits Inrush Current
■ Available in 5-Lead SOT-23 Package
APPLICATION
■ Cellular Telephones, PDAs, MP3 Players
■ Charging Docks and Cradles
■ Bluetooth Applications
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay