24LC025/SN
24LC025/SN 24LC025/SN - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
24LC025/SN
24LC025/SN - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: 24LC025/SN In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity2K (256 x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed400kHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description:
The Microchip Technology Inc. 24CXX, 24LCXX, 24AAXX and 24FCXX (24XX*) devices are a family of 128-bit through 512 Kbit Electrically Erased PROMs. The devices are organized in blocks of x8-bit memory with 2-wire serial interfaces. Low-voltage design permits operation down to 1.7V (for 24AAXX devices), with standby and active currents of only 1 μA and 1 mA, respectively. Devices 1 Kbit and larger have page write capability. Parts having functional address lines allow connection of up to 8 devices on the same bus. The 24XX family is available in the standard 8-pin PDIP, surface mount SOIC, TSSOP and MSOP pack ages. Most 128-bit through 16 Kbit devices are also available in the 5-lead SOT-23 package. DFN packages (2x3mm or 5x6mm) are also available. All packages are Pb-free (Matte Tin) finish.
Features:
• 128-bit through 512 Kbit devices
• Single supply with operation down to 1.7V for 24AAXX devices
• Low-power CMOS technology:
- 1 mA active current, typical
-1μA standby current, typical (I-temp)
• 2-wire serial interface bus, I2C™ compatible
• Schmitt Trigger inputs for noise suppression
• Output slope control to eliminate ground bounce
• 100 kHz (1.7V) and 400 kHz (≥ 2.5V) compatibility
• 1 MHz for 24FCXX products
• Self-timed write cycle (including auto-erase)
• Page write buffer
• Hardware write-protect available on most devices
• Factory programming (QTP) available
• ESD protection > 4,000V
• 1 million erase/write cycles
• Data retention > 200 years
• 8-lead PDIP, SOIC, TSSOP and MSOP packages
• 5-lead SOT-23 package (most 1-16 Kbit devices)
• 8-lead 2x3mm and 5x6mm DFN packages available
• Pb-free and RoHS compliant
• Available for extended temperature ranges:
- Industrial (I): -40°C to +85°C
- Automotive (E): -40°C to +125°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay