AT90S2313-10PC
AT90S2313-10PC AT90S2313-10PC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT90S2313-10PC
AT90S2313-10PC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT90S2313-10PC In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® 90S
PackagingTube
Package-Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package20-PDIP
Number-of-I-O15 I/O
Speed10MHz
EEPROM-Size128 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4 V ~ 6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size2KB (1K x 16)
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal
Description
Features
• Utilizes the AVR® RISC Architecture
• AVR – High-performance and Low-power RISC Architecture
– 118 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Up to 10 MIPS Throughput at 10 MHz
• Data and Non-volatile Program Memory
– 2K Bytes of In-System Programmable Flash Endurance 1,000 Write/Erase Cycles
– 128 Bytes of SRAM
– 128 Bytes of In-System Programmable EEPROM Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– Programming Lock for Flash Program and EEPROM Data Security
• Peripheral Features
– One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare, Capture Modes and 8-, 9-, or 10-bit PWM
– On-chip Analog Comparator
– Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
– SPI Serial Interface for In-System Programming
– Full Duplex UART
• • Special Microcontroller Features
– Low-power Idle and Power-down Modes
– External and Internal Interrupt Sources
• • Specifications
– Low-power, High-speed CMOS Process Technology
– Fully Static Operation
• Power Consumption at 4 MHz, 3V, 25°C
– Active: 2.8 mA
– Idle Mode: 0.8 mA
– Power-down Mode: <1 µA
• I/O and Packages
– 15 Programmable I/O Lines
– 20-pin PDIP and SOIC
• Operating Voltages
– 2.7 - 6.0V (AT90S2313-4)
– 4.0 - 6.0V (AT90S2313-10)
• Speed Grades
– 0 - 4 MHz (AT90S2313-4)
– 0 - 10 MHz (AT90S2313-10)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay