MIC3775-3.3BMM
MIC3775-3.3BMM MIC3775-3.3BMM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC3775-3.3BMM
MIC3775-3.3BMM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC3775-3.3BMM In Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-MSOP
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output750mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 750mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The MIC3775 is a 750mA low-dropout linear voltage regulators that provides low-voltage, high-current output from an extremely small package. Utilizing Micrel’s proprietary Superβeta PNP® pass element, the MIC3775 offers extremely low-dropout (typically 280mV at 750mA) and low ground current (typically 7.5mA at 750mA).
Features
• Fixed and adjustable output voltages to 1.24V
• 280mV typical dropout at 750mA
– Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
– Ideal for 2.5V to 1.8V or 1.65V conversion
• Stable with ceramic capacitor
• 750mA minimum guaranteed output current
• 1% initial accuracy
• Low ground current
• Current limiting and thermal shutdown
• Reversed-leakage protection
• Fast transient response
• Low-profile power MSOP-8 package
Applications
• Fiber optic modules
• LDO linear regulator for PC add-in cards
• PowerPC™ power supplies
• High-efficiency linear power supplies
• SMPS post regulator
• Multimedia and PC processor supplies
• Battery chargers
• Low-voltage microcontrollers and digital logic
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay