IHLP1616BZER1R0M01
IHLP1616BZER1R0M01 IHLP1616BZER1R0M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP1616BZER1R0M01
IHLP1616BZER1R0M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP1616BZER1R0M01 In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-1616BZ-01
ProductPower Inductors
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSolder Pad
Current-Rating3.75A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height2 mm
Length4.45 mm
Width4.06 mm
Package-Case1616 (4040 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.079" (2.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency1μH
DC resistance (DCR)37 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation8.5A
Q factor-
Self Resonant Frequency90MHz
Frequency-Test100kHz
Part-#-AliasesIHLP1616BZEB1R0M01
Maximum-DC-Current8.5 A
Maximum-DC-Resistance37 mOhms
Self-Resonant-Frequency5 MHz
• Lowest DCR/μH, in this package size
• Handles high transient current spikes without saturation
• Ultra low buzz noise, due to composite construction
• Excellent DC/DC energy storage up to 5 MHz. Filter inductor applications up to SRF (see “Standard Electrical Specifications” table)
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay