PIC16F1936-I/SO
PIC16F1936-I/SO PIC16F1936-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1936-I/SO
PIC16F1936-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1936-I/SO In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Number-of-I-O25 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 11x10b
Oscillator-TypeInternal
High-Performance RISC CPU:
• Only 49 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 32 MHz oscillator/clock input
- DC – 125 ns instruction cycle
• Up to 16K x 14 Words of Flash Program Memory
• Up to 1024 Bytes of Data Memory (RAM)
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes
• Processor Read Access to Program Memory
• Pinout Compatible to other 28/40/44-pin
Special Microcontroller Features:
• Precision Internal Oscillator:
- Factory calibrated to ±1%, typical
- Software selectable frequency range from 32 MHz to 31 kHz
• Power-Saving Sleep mode
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Brown-out Reset (BOR)
- Selectable between two trip points
- Disable in Sleep option
• Multiplexed Master Clear with Pull-up/Input Pin
• Programmable Code Protection
• High Endurance Flash/EEPROM cell:
- 100,000 write Flash endurance
- 1,000,000 write EEPROM endurance
- Flash/Data EEPROM retention: > 40 years
• Wide Operating Voltage Range:
- 1.8V-5.5V (PIC16F193X)
- 1.8V-3.6V (PIC16LF193X)
PIC16LF193X Low-Power Features:
• Standby Current:
- 60 nA @ 1.8V, typical
• Operating Current:
- 7.0 μA @ 32 kHz, 1.8V, typical (PIC16LF193X)
- 150 μA @ 1 MHz, 1.8V, typical (PIC16LF193X)
• Timer1 Oscillator Current:
- 600 nA @ 32 kHz, 1.8V, typical
• Low-Power Watchdog Timer Current:
- 500 nA @ 1.8V, typical (PIC16LF193X) (Continue ...)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay