MKL25Z32VFT4
MKL25Z32VFT4 MKL25Z32VFT4 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MKL25Z32VFT4
MKL25Z32VFT4 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MKL25Z32VFT4 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesKinetis KL2
PackagingTray
Package-Case48-VFQFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package48-QFN (7x7)
Number-of-I-O36 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M0+
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.71 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 13x16b, D/A 1x12b
Oscillator-TypeInternal
Product Details
__
48 MHz Cortex-M0+ Based Microcontroller
**Supports ultra low power ARM based microcontroller with crystal-less
The products offers:
• 32KB SRAM for massive data processing
• Ultra low dynamic and static power consumption with smart peripherals for low power applications
• FlexIO for flexible and high performance serial interfaces
• USB FS 2.0 feature without needs of external crystal
Core
• ARM® Cortex®-M0+ core up to 48 MHz
Memories
• Up to 256 KB program flash memory
• Up to 32 KB SRAM
• 16 KB ROM with build-in bootloader
• 32 Byte Register File
System peripherals
• 4-channel DMA controller
• Watchdog
• Low-leakage wakeup unit
• SWD debug interface and Micro Trace Buffer
• Bit Manipulation Engine
Clocks
• 48 MHz high accuracy internal reference clock
• 32–40 kHz, or 3–32 MHz crystal oscillator
• 1 kHz LPO clock
• 8/2 MHz IRC
Operating Characteristics
• Voltage range: 1.71 to 3.6 V
• Temperature range: –40 to 105 °C
Human-machine interface
• General-purpose input/output up to 50
Communication interfaces
• USB full-speed slave controller with on-chip
transceiver and 5 V to 3.3 V regulator, supporting
crystal-less recovery
• Two 16-bit SPI modules
• One UART module supporting ISO7816
• Two LPUART modules
• Two I2C modules supporting up to 1 Mbit/s
• One I2S (SAI) module
• One FlexIO module
Analog Modules
• 16-bit, 16-channel SAR ADC with internal voltage reference
• High-speed analog comparator containing a 6-bit DAC and programmable reference input
• One 12-bit DAC
• 1.2 V voltage reference (Vref)
Timers
• One 6-channel Timer/PWM module
• Two 2-channel Timer/PWM modules
• One low-power timer
• Periodic interrupt timer
• Real time clock
Security and integrity modules
• 80-bit unique identification number per chip
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay