MC33275ST-2.5T3G
MC33275ST-2.5T3G MC33275ST-2.5T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC33275ST-2.5T3G
MC33275ST-2.5T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC33275ST-2.5T3G In Stock
SeriesMC33275
ProductLDO Regulators
TypeLow Dropout Voltage Regulator
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.008826 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223
Tolerance1 %
Voltage-InputUp to 13V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output300mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.26V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX13 V
Output-Current300 mA
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation5 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current1.1 mA
Quiescent-Current1.5 mA
Dropout-Voltage0.025 V at 10 mA
Dropout-Voltage-Max100 mV at 10 mA
Line-Regulation2 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)75 dB
Product Details
__
The MC33275 series are micropower low dropout voltage regulators available in a wide variety of output voltages as well as packages, SOT−223, SOP−8, DPAK, and DFN 4x4 surface mount packages. These devices feature a very low quiescent current and are capable of supplying output currents up to 300 mA. Internal current and thermal limiting protection are provided by the presence of a short circuit at the output and an internal thermal shutdown circuit.
Features
• Low Input−to−Output Voltage Differential of 25 mV at IO = 10 mA,
and 260 mV at IO = 300 mA
• Extremely Tight Line and Load Regulation
• Stable with Output Capacitance of only 0.33 F for 2.5 V Output
Voltage
• Internal Current and Thermal Limiting
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These are Pb−Free Devices
Applications
• Battery Powered Consumer Products
• Hand−Held Instruments
• Camcorders and Cameras
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay