L78M24CDT
L78M24CDT L78M24CDT - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
L78M24CDT
L78M24CDT - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: L78M24CDT In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD-Pak
Voltage-InputUp to 40V
Current-Output500mA
Voltage-Output24V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical2V @ 350mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
DESCRIPTION
The L78M00 series of three-terminal positive regulators is available in TO-220, TO-220FP,
problems associated with single point regulation. Each type employs internal current limiting,
thermal shut-down and safe area protection, making it essentially indestructible. If adequate
heat sinking is provided, they can deliver over 0.5A output current. Although designed primarily
as fixed voltage regulators, these devices can be used with external components to obtain
adjustable voltage and currents.
■ OUTPUT CURRENT TO 0.5A
■ OUTPUT VOLTAGES OF 5; 6; 8; 9; 12; 15; 18; 20; 24V
■ THERMAL OVERLOAD PROTECTION
■ SHORT CIRCUIT PROTECTION
■ OUTPUT TRANSITION SOA PROTECTION
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay