C0603C160J5GACTU
C0603C160J5GACTU C0603C160J5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0603C160J5GACTU
C0603C160J5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0603C160J5GACTU Out of Stock
Contact us
ManufacturerKEMET
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance16pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Ratings-
Thickness-Max0.034" (0.87mm)
Product Details
__
Type C Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Highlights
Nickel barrier/solder terminations
50 Vdc units can be used in 63 Vdc applications
Tape and reel standard
Surface Mount
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay