71V35761S166PFGI
71V35761S166PFGI 71V35761S166PFGI - Brand New Integrated Circuit Systems Memory
Get Quote
Buy Now
71V35761S166PFGI
71V35761S166PFGI - Brand New Integrated Circuit Systems Memory
Manufacturer Part No: 71V35761S166PFGI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntegrated Circuit Systems
Product CategoryMemory ICs
Series71V35761S166
TypeSynchronous
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.465 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x14)
Memory Capacity4.5M (128K x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed166MHz
Access-Time3.5 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization128 k x 36
Supply-Current-Max330 mA
Part-#-Aliases71V35761 IDT71V35761S166PFGI
Supply-Voltage-Max3.465 V
Supply-Voltage-Min3.135 V
Maximum-Clock-Frequency166 MHz
Description
Features
◆128K x 36, 256K x 18 memory configurations
◆Supports high system speed:
Commercial:
– 200MHz 3.1ns clock access time
Commercial and Industrial:
– 183MHz 3.3ns clock access time
– 166MHz 3.5ns clock access time
◆LBOinput selects interleaved or linear burst mode
◆3.3V core power supply
◆Power down controlled by ZZ input
◆3.3V I/O
◆Optional - Boundary Scan JTAG Interface (IEEE 1149.1 compliant)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay