LM4041D12IDBZT
LM4041D12IDBZT LM4041D12IDBZT - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4041D12IDBZT
LM4041D12IDBZT - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4041D12IDBZT In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM4041D12
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.050717 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±1%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output12mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage1.225V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient150ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz20μVrms
Current-Cathode80μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.225 V
Initial-Accuracy1 %
Shunt-Current-Max12 mA
Shunt-Current-Min60 uA
Description
The LM4041 is a bandgap circuit designed to achieve a precision micro-power voltage reference of 1.225 V. The device is available in the small outline SOT23 and SC70-5 surface mount packages which are ideal for applications where space saving is important.
Both packages are available to 0.5% C grade and 1% D grade for precision applications. Excellent performance is maintained over the 60µA to 12mA operating current range with a typical temperature coefficient of only 20ppm/°C. The device has been designed to be highly tolerant of capacitive loads so maintaining excellent stability.
This device offers a pin for pin compatible alternative to the LM4041 voltage reference in both adjustable and 1.225V output variants.
Features
• Small packages: SOT23, SC70-5
• No output capacitor required
• Output voltage tolerance
• LM4041C ±0.5% at 25°C
• LM4041D ±1% at 25°C
• Low output noise 20µVrms
(10Hz to 10kHz)
• Wide operating current range 60µA to 12mA
• Extended temperature range -40°C to +125°C
• Low temperature coefficient 100ppm/°C (max)
Applications
• Battery powered equipment
• Precision power supplies
• Portable instrumentation
• Portable communications devices
• Notebook and palmtop computers
• Data acquisition systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay