AT29LV512-15TC
AT29LV512-15TC AT29LV512-15TC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT29LV512-15TC
AT29LV512-15TC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT29LV512-15TC Out of Stock
Series-
PackagingTray
Package-Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package32-TSOP
Memory Capacity512K (64K x 8)
Description
The AT29LV512 is a 3-volt-only in-system Flash programmable erasable read-only memory (PEROM). Its 512K of memory is organized as 65,536 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS technology, the device offers access times to 120 ns with power dissipation of just 54 mW over the commercial temperature range. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 40 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times.
Features
• Single Supply Voltage, Range 3V to 3.6V
• Low-power Dissipation
– 15 mA Active Current
– 40 µA CMOS Standby Current
• Fast Read Access Time – 120 ns
• Sector Program Operation
– Single-cycle Reprogram (Erase and Program)
– 512 Sectors (128 Bytes/Sector)
– Internal Address and Data Latches for 128 Bytes
99.8% positivoFeedback da eBay