AIC1639-33CX(AU33)
AIC1639-33CX(AU33) AIC1639-33CX(AU33) - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1639-33CX(AU33)
AIC1639-33CX(AU33) - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1639-33CX(AU33) In Stock
Contact us
ManufacturerASSMANN WSW Components
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1639 is a high efficiency step-up DC/DC converter for applications using 1 to 4 battery cells. Only three external components are required to deliver a fixed output voltage of 2.7, 3.0V, 3.3V, or 5V. The AIC1639 starts up from below 0.9V input with 1mA load. Pulse Frequency Modulation scheme brings optimized performance for applications with light output loading and low input voltages. The output ripple and noise are lower compared with the circuits operating in PSM mode.
FEATURES
• Guaranteed Start-Up from Below 0.9 V.
• High Efficiency.
• Low Quiescent Current.
• Few Number of External Components needed.
• Low Ripple and Low Noise.
• Fixed Output Voltage: 2.7, 3.0V, 3.3V, and 5V.
• Driver for External Transistor.
• Space Saving SOT-89 and TO-92 Packages.
99.8% positivoFeedback da eBay