BZG03C100TR
BZG03C100TR BZG03C100TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
BZG03C100TR
BZG03C100TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: BZG03C100TR Out of Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.003739 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height2.2 mm
Length4.5 mm
Width2.8 mm
Package-CaseDO-214AC, SMA
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDO-214AC
ConfigurationSingle
Tolerance-
Power-Max1.25W
Voltage-Zener-Nom-Vz100V
Impedance-Max-Zzt200 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 75V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.2V @ 500mA
Pd-Power-Dissipation3 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage100 V
Voltage-Tolerance6 %
Voltage-Temperature-Coefficient0.11 %/K
Zz-Zener-Impedance200 Ohms
Ir-Reverse-Current1 uA
Features
• Glass passivated junction
• High reliability
• Voltage range 10 V to 270 V
• Fits onto 5 mm SMD footpads
• Wave and reflow solderable
• Lead (Pb)-free component
Applications
Voltage stabilization
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay