NCV4274ADT50RKG
NCV4274ADT50RKG NCV4274ADT50RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV4274ADT50RKG
NCV4274ADT50RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV4274ADT50RKG In Stock
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.012346 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDPAK-3
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-Input5.5 V ~ 40 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output400mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.25V @ 250mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min400mA
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX40 V
Output-Current400 mA
Input-Voltage-MIN5.5 V
Load-Regulation20 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current190 uA
Quiescent-Current250 uA
Dropout-Voltage0.25 V at 250 mA
Dropout-Voltage-Max500 mV at 250 mA
Line-Regulation25 mV
Description
The NCV4274 and NCV4274A is a precision micro−power voltage regulator with an output current capability of 400 mA available in the DPAK and D2PAK packages.
The output voltage is accurate within ±2.0% or ±4.0% depending on the version with a maximum dropout voltage of 0.5 V with an input up to 40 V. Low quiescent current is a feature drawing only 150 A with a 1 mA load. This part is ideal for automotive and all battery operated microprocessor equipment.
Features
• 2.5, 3.3 V, 5.0 V, ±2.0% and ±4.0% Output Options
• Low 150 A Quiescent Current at 1 mA load current
• 400 mA Output Current Capability
• Fault Protection
• +60 V Peak Transient Voltage with Respect to GND
−40 V Reverse Voltage
Short Circuit
Thermal Overload
• Very Low Dropout Voltage
• AEC−Q100 Qualified
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
• These are Pb−Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay