9S08DV16C
9S08DV16C 9S08DV16C - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
9S08DV16C
9S08DV16C - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: 9S08DV16C In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
Device Overview
MC9S08DZ128 Series Features
8-Bit HCS08 Central Processor Unit (CPU)
• 40-MHz HCS08 CPU (20-MHz bus)
• HC08 instruction set with added BGND instruction
• Support for up to 32 interrupt/reset sources
On-Chip Memory
• FLASH read/program/erase over full operating voltage and temperature
• Random-access memory (RAM)
Power-Saving Modes
• Two very low power stop modes
• Reduced power wait mode
• Very low power real time interrupt for use in run, wait, and stop
Clock Source Options
• Oscillator (XOSC) — Loop-control Pierce oscillator; Crystal or ceramic resonator range of 31.25 kHz to 38.4 kHz or 1 MHz to 16 MHz
System Protection
• Low-voltage detection with reset or interrupt; selectable trip points
• Illegal opcode detection with reset
• Illegal address detection with reset
• FLASH and EEPROM block protect
• Loss-of-lock protection
Development Support
• Single-wire background debug interface
• On-chip, in-circuit emulation (ICE) with real-time bus capture
Input/Output
• Up to 87 general-purpose input/output (I/O) pins and 1 input-only pin
• Up to 32 interrupt pins with selectable polarity on each pin
• Hysteresis and configurable pull device on all input pins.
• Configurable slew rate and drive strength on all output pins.
Package Options
• 100-pin low-profile quad flat-pack(LQFP) — 14x14 mm
• 64-pin low-profile quad flat-pack (LQFP) — 10x10 mm
• 48-pin low-profile quad flat-pack (LQFP) — 7x7 mm
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay