MCF5474VR266
MCF5474VR266 MCF5474VR266 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MCF5474VR266
MCF5474VR266 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MCF5474VR266 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesMCF547x
PackagingTray
Unit-Weight0.113988 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameColdFire
Package-Case388-BBGA
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package388-PBGA (27x27)
Memory-TypeL1 Cache SRAM
Number-of-I-O99
Speed266MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorColdfire V4E
RAM-Size32K x 8
Program MemoryROMless
PeripheralsDMA PWM WDT
ConnectivityEBI/EMI Ethernet I²C SPI UART/USART USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.43V ~ 1.58V
Core-Size32-Bit Single-Core
Program-Memory-Size-
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal
Bus width1 Core
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage1.5 V
Interface-TypeEthernet I2C UART USB
CoreColdFire V4
Processor-SeriesColdFire
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency266 MHz
L1-Cache-Instruction-Memory32 kB
L1-Cache-Data-Memory32 kB
Data-RAM-Size32 kB
I-O-Voltage2.5 V 3.3 V
Number-of-Timers-Counters4 x 32 bit
Watchdog-TimersWatchdog Timer
MfrNXP USA Inc.
PackageTray
Product-StatusNot For New Designs
Program-Memory-TypeROMless
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberMCF5474
Description
MCF5474VR266 are MCF547x ColdFire® microprocessors.
Features
ColdFire V4e Core
– Limited superscalar V4 ColdFire processor core
– Up to 266 MHz peak internal core frequency (410 MIPS [Dhrystone 2.1] @ 266 MHz)
– Harvard architecture
– 32-Kbyte instruction cache
– 32-Kbyte data cache
– Memory Management Unit (MMU)
– Separate, 32-entry, fully-associative instruction and data translation lookahead buffers
– Floating point unit (FPU)
– Double-precision conforms to IEE-754 standard
– Eight floating point registers
• Internal master bus (XLB) arbiter
– High performance split address and data transactions
– Support for various parking modes
• 32-bit double data rate (DDR) synchronous DRAM (SDRAM) controller
– 66–133 MHz operation
– Supports DDR and SDR DRAM
– Built-in initialization and refresh
– Up to four chip selects enabling up to one GB of external memory
• Version 2.2 peripheral component interconnect (PCI) bus
– 32-bit target and initiator operation
– Support for up to five external PCI masters
– 33–66 MHz operation with PCI bus to XLB divider ratios of 1:1, 1:2, and 1:4
• Flexible multi-function external bus (FlexBus)
– Provides a glueless interface to boot flash/ROM, SRAM, and peripheral devices
– Up to six chip selects
– 33 – 66 MHz operation
• Communications I/O subsystem
– Intelligent 16 channel DMA controller
– Universal serial bus (USB) version 2.0 device controller
– Support for one control and six programmable endpoints, interrupt, bulk, or isochronous
– 4-Kbytes of shared endpoint FIFO RAM and 1 Kbyte of endpoint descriptor RAM
– Integrated physical layer interface
– I2C peripheral interface
– DMA Serial Peripheral Interface (DSPI)
• Optional Cryptography accelerator module
– Execution units for:
– DES/3DES block cipher
– AES block cipher
– RC4 stream cipher
– MD5/SHA-1/SHA-256/HMAC hashing
– Random Number Generator
• 32-Kbyte system SRAM
– Arbitration mechanism shares bandwidth between internal bus masters
• System integration unit (SIU)
– Interrupt controller
– Watchdog timer
– Two 32-bit slice timers alarm and interrupt generation
– Up to four 32-bit general-purpose timers, compare, and PWM capability
– GPIO ports multiplexed with peripheral pins
• Debug and test features
– ColdFire background debug mode (BDM) port
– JTAG/ IEEE 1149.1 test access port
• PLL and clock generator
– 30 to 66.67 MHz input frequency range
• Operating Voltages
– 1.5V internal logic
– 2.5V DDR SDRAM bus I/O
– 3.3V PCI, FlexBus, and all other I/O
• Estimated power consumption
– Less than 1.5W (388 PBGA)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay