IHLP1616BZER4R7M11
IHLP1616BZER4R7M11 IHLP1616BZER4R7M11 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP1616BZER4R7M11
IHLP1616BZER4R7M11 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP1616BZER4R7M11 In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-1616BZ-11
ProductPower Inductors
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSolder Pad
Current-Rating1.7A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height2 mm
Length4.45 mm
Width4.06 mm
Package-Case1616 (4040 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.079" (2.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency4.7μH
DC resistance (DCR)105 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation1.75A
Q factor-
Self Resonant Frequency29MHz
Frequency-Test100kHz
Part-#-AliasesIHLP1616BZEB4R7M11
Maximum-DC-Current1.75 A
Maximum-DC-Resistance105 mOhms
Self-Resonant-Frequency1 MHz
• Lowest DCR/μH, in this package size
• Handles high transient current spikes without saturation
• Ultra low buzz noise, due to composite construction
• Excellent DC/DC energy storage up to 5 MHz. Filter inductor applications up to SRF (see “Standard Electrical Specifications” table)
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay