DSA200100L
DSA200100L DSA200100L - Brand New PANASONIC Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
DSA200100L
DSA200100L - Brand New PANASONIC Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: DSA200100L In Stock
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageMini3-G3-B
ConfigurationSingle
Power-Max200mW
Transistor-TypePNP
Electric current collectors100mA
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max50V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce210 @ 2mA, 10V
Vce saturation500mV @ 10mA, 100mA
Current-Collector-Cutoff-Max100μA
Frequency-Transition150MHz
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 50 V
Transistor-PolarityPNP
Gain-Bandwidth-Product-fT150 MHz
Continuous-Collector-Current- 100 mA
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min210
Features / Advantages:
● Very low Vf
● Extremely low switching losses
● Low Irm-values
● Improved thermal behaviour
● High reliability circuit operation
● Low voltage peaks for reduced protection circuits
● Low noise switching
● Low losses
Applications:
● Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
● Free wheeling diode in low voltage converters
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay