LM4040DIM7X-2.5
LM4040DIM7X-2.5 LM4040DIM7X-2.5 - Brand New NAS Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040DIM7X-2.5
LM4040DIM7X-2.5 - Brand New NAS Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040DIM7X-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerNAS
Product CategoryVoltage Reference
General Description
Ideal for space critical applications, the LM4040 and LM4041 precision voltage references are available in the subminiature (3mm × 1.3mm) SOT-23 surface- mount package.
The LM4040 is the available in fixed reverse breakdown voltages of 2.500V, 4.096V and 5.000V. The LM4041 is available with a fixed 1.225V or an adjustable reverse breakdown voltage.
The minimum operating current ranges from 60µA for the LM4041-1.2 to 74µA for the LM4040-5.0. LM4040 versions have a maximum operating current of 15mA. LM4041 versions have a maximum operating current of 12mA.
Data sheets and support documentation can be found on Micrel’s web site at www.micrel.com .
Features
• Small SOT-23 package
• No output capacitor required
• Tolerates capacitive loads
• Fixed reverse breakdown voltages of 1.225, 2.500V, 4.096V and 5.000V
• Adjustable reverse breakdown version
• Contact Micrel for parts with extended temperature range.
Key Specifications
• Output voltage tolerance .............................±0.1% (max)
• Low output noise (10Hz to 100Hz)
LM4040................................................. 35µVRMS (typ)
LM4041................................................. 20µVRMS (typ)
• Wide operating current range
LM4040..................................................60µA to 15mA
LM4041..................................................60µA to 12mA
• Industrial temperature range .................. –40°C to +85°C
• Low temperature coefficient ................ 100ppm/°C (max)
Applications
• Battery-powered equipment
• Data acquisition systems
• Instrumentation
• Process control
• Energy management
• Product testing
• Automotive electronics
• Precision audio components
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay