V24B12M200BG
V24B12M200BG V24B12M200BG - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
V24B12M200BG
V24B12M200BG - Brand New Vicor Corporation DC-DC Converters
Manufacturer Part No: V24B12M200BG In Stock
Product CategoryDC DC Converters
SeriesMINI
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-Case9-DIP Module
Operating-Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesOVP, UVLO
Size-Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max16.67A
Voltage-Input-Min18V
Voltage-Input-Max36V
Voltage-Isolation3kV (3000V)
Voltage-Output-112V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.86
Power-Watts-Manufacture-Series200W
Product Overview
High frequency ZCS/ZVS switching provides high power density with low noise and high effciency.
**Features & Benefts **
• DC input range: 18 – 36V
• Isolated output
• Operation to 16V at 75% power
after startup
• Input surge withstand: 50V for 100ms
• DC output: 3.3 – 48V
• Programmable output: 10 to 110%
• Regulation: ±0.5% no load to full load
• Effciency: Up to 89%
• Maximum operating temp: 100°C, full load
• Power density: up to 80 W per cubic inch
• Height above board: 0.43in. (10,9mm)
• Parallelable, with N+M fault tolerance
• Low noise ZCS/ZVS architecture
• RoHS Compliant (with F or G pin option)
Applications
Industrial and process control, distributed power, medical, ATE, communications,
defense, and aerospace.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay